Czy warto kupić auto z wyprzedaży rocznika? Podpowiadamy kilka sposobów na znalezienie atrakcyjnej oferty.

Decyzja o zakupie samochodu łączy się z wieloma aspektami. Szukamy pojazdu, który spełni nasze wymagania, łącząc przy tym wspaniały wygląd, małe spalanie i niskie koszty utrzymania. Na początku warto zrobić szczery rachunek sumienia. Do czego, tak naprawdę, będziemy potrzebować auta oraz w jakich warunkach zamierzamy je wykorzystywać? Przyjemność z jazdy, oszczędność paliwa, czy może pojemność bagażnika i przestrzeń dla pasażerów?

Jeśli podsumowania wskażą na wielkie terenowe auto, do jazdy po mieście, głównie bez pasażerów, to niewątpliwie znak, że posiadamy nieograniczony budżet, lub jesteśmy pasjonatami motoryzacji, którzy szukają w samochodzie czegoś więcej, niż tylko sposobu na sprawny transport. Dla wielu z nas, temat sprowadza się jednak do znalezienia złotego środka, który zaspokoi zarówno potrzebę przyjemności z jazdy i praktyczne wymagania, nie rujnując przy tym domowego budżetu.

Nowy czy używany? Oto jest pytanie!

Kiedy znajdziemy odpowiedni model, pozostaje jeszcze jedna, bardzo ważna, decyzja. Samochód z salonu, czy z rynku wtórnego? Kupując auto używane, możemy zdecydować się na samochody sprawdzone i serwisowane. Na przykład takie, które pochodzą z floty dużej firmy, czy od dnia pierwszej rejestracji oglądały tylko autoryzowane stacje obsługi. Dzięki temu mamy wgląd do ich historii. Zdarza się również, że salony wyprzedają po atrakcyjnych cenach, auta demonstracyjne, czyli takie, które były używane do jazd próbnych, z udziałem potencjalnych klientów. Niestety każda z tych możliwości, choć przypuszczalnie atrakcyjna finansowo, wiąże się z pewną niewiadomą dotyczącą stanu pojazdu i sposobu w jaki traktował go poprzedni kierowca.

Ostatecznie, warto wypisać wszelkie dane finansowe związane z zakupem i użytkowaniem samochodu. Ku zaskoczeniu, może okazać się że zakup nowego auta, pozwoli nie tylko cieszyć się bezstresowym okresem gwarancji i znaną historią pojazdu, ale jest także bardziej opłacalny, kiedy porównamy roczne koszty utrzymania pojazdu nowego z używanym. Jeśli takie zestawienie kosztów okazało się przekonujące, możemy zabrać się za przygotowanie do zakupu nowego auta. Jak to zrobić i czy jest czas, w którym kupno będzie najbardziej opłacalne? Jednym z rentowniejszych sposobów na zakup nowego pojazdu jest wyprzedaż rocznika. To promocja, którą wprowadza większość marek. Dzięki niej, możemy kupić dobrze wyposażone modele, oszczędzając nawet kilkanaście tysięcy złotych, względem normalnej oferty.

Wyprzedaż rocznika – podpowiadamy dlaczego warto i co może być minusem takiej oferty

Niewątpliwie wyprzedaż rocznika, to jedna z najlepszych opcji na zakup nowego auta z salonu. Jednak, jak wszystkie dobre oferty, ma swoje haczyki, na które warto zwrócić uwagę podejmując decyzję o transakcji.

Przede wszystkim trzeba poznać odpowiedź na pytanie, dlaczego samochody z takiej oferty potrafią być dużo tańsze. Jest kilka wyjaśnień dla tej sytuacji.

1.Pierwsze z nich to moment, w którym producent nie sprzedał zakładanej ilości egzemplarzy  danego modelu.

Zależy mu wtedy na jak najszybszym pozbyciu się nadwyżki produkcyjnej. To bardzo dobry moment dla klientów, którzy dzięki temu mogą nabyć nowe auto taniej i zyskują mocną pozycję negocjacyjną. Warto wiedzieć, że wiele salonów samochodowych, należących do prywatnych przedsiębiorców, pełniących rolę dystrybutora marki, posiada swoje marże. Takie salony mogą pozwolić sobie na negocjacje ceny z klientem.

2.Wyprzedaż rocznika, może być także spowodowana wejściem do sprzedaży nowego modelu.

W takim przypadku klient indywidualnie musi ocenić zasadność zakupu. Wprowadzenie kolejnej generacji wiąże się z dużymi obniżkami cen poprzedników. To także okazja do zakupu aut w najwyższych wersjach wyposażenia, czasami nawet do 30% taniej. Pewnym problemem w takim przypadku, jest oczywiście świadomość zakupu nowego samochodu, który nie jest już nowym modelem. Jest to sytuacja, która będzie zapewne przeszkadzać motoryzacyjnym zapaleńcom, a widok nowszego egzemplarza zakupionego modelu, będzie powodował lekkie ukłucie zazdrości. Z pragmatycznego punktu widzenia należy zauważyć jednak, że kupujemy samochód zupełnie nowy, objęty serwisem i okresem gwarancji, tylko dużo taniej.

Jest jeszcze jeden plus takiej sytuacji. Ostatnie wypusty egzemplarzy danej wersji modelowej są najbardziej dopracowane i zaawansowane technicznie. Często zdarza się przecież, że nowa linia samochodów trafia na globalną akcję serwisową, lub pewne niedociągnięcia wychodzą dopiero po przejechaniu kilkudziesięciu tysięcy kilometrów.

W takich wypadkach, twórcy pojazdów starają się dopracować na bieżąco dany model, tak by kolejne egzemplarze zjeżdżające z linii produkcyjnej powodowały jak najmniej problemów swoim użytkownikom. W tym świetle, kupno nowego samochodu z ostatniego wypustu swojej generacji modelu, wydaje się być bardzo rozsądne, wierzymy bowiem, że problemy “wieku dziecięcego” nie będą nas już dotyczyły.

Oczywiście należy pamiętać, że szczególnie w przypadku marek samochodów, które krócej trzymają swoją wartość, decyzja o zakupie takiego pojazdu łączy się z mniejszą wartością sprzedażową, jeśli zechcemy wymienić samochód, na przykład po kilku miesiącach od nabycia. Jednakże, jeśli proces użytkowania zaplanowaliśmy na kilka dobrych lat, wartości powinny się zrównać i korelować bardziej ze stanem pojazdu i jego wyposażeniem, niż z rocznikiem modelowym.

Na co należy zwrócić uwagę podczas zakupu auta z wyprzedaży rocznika?

Jako nabywcy, jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że wyprzedaż rocznika wiąże się z zakupem nowego samochodu. Należy jednak pamiętać, by dokładnie zbadać kupowane auto pod kątem historii serwisowej – jeśli takowa istnieje. Zdarza się, że salony sprzedają swoje samochody demonstracyjne z minimalnym przebiegiem jako auta nowe. Szkoda mogła przecież powstać nawet wtedy, kiedy samochód miał zaledwie kilkanaście kilometrów przebiegu. Oczywiście to nie oznacza, że auto nie jest warte zakupu, ale daje nam kolejny argument podczas rozmowy o ostatecznej cenie.

Szukajmy samochodów w wielu salonach.

Przede wszystkim, jeśli zdecydujemy się już na dany model czy markę, nie ograniczajmy szukania ofert do lokalnych salonów. Każdy z producentów ma punkty sprzedaży rozsiane po całym kraju. Samochód danej marki, kupiony w salonie w Krakowie, możemy z powodzeniem serwisować w Gdańsku lub w Suwałkach. To jest bardzo ważny element zakupu z wyprzedaży rocznika, ponieważ oferta takich modeli nie jest ujednolicona.

Watro sprawdzić:

Bardzo często na stronach dystrybutorów, czyli danych salonów samochodowych, można znaleźć listę modeli dostępnych w wyprzedaży. Kiedy porównamy ofertę salonów kilku miast, szybko zorientujemy się, że pomimo podobnych cen, bardzo różni się wyposażenie. Może się okazać, że rezygnując z lokalnych zakupów, uda się znaleźć samochód wyposażony dużo lepiej, w takiej samej cenie.

Jak wybrać odpowiedni egzemplarz?

Jak mieć pewność, że wybraliśmy odpowiedni egzemplarz z wyprzedaży rocznika? Jest to kwestia indywidualna, ponieważ każdy wybiera auto dla siebie. Jest jednak kilka sposobów, które pozwolą podeprzeć swoją decyzję solidną porcją argumentów, tak by nie trzeba było zadawać w nieskończoność pytania, czy dobrze zrobiliśmy kupując ten czy inny egzemplarz.

Zacznijmy od podstaw:

Wyprzedaż rocznika oferuje zazwyczaj kilka modeli marki, w różnych wersjach nadwozia, z wyborem silnika i z różnym wyposażeniem. Warto najpierw poczytać o danym modelu, tak by poznać jego wszystkie wersje i kompletną listę wyposażenia.

Idziemy od ogółu, w stronę detali. Kombi, sedan, hatchback czy może dwudrzwiowe coupe – wiele modeli samochodów, jest produkowanych w różnej konfiguracji nadwozia. Wybierzmy taką, która najbardziej odpowiada naszym celom.

Teraz serce maszyny – silnik i skrzynia biegów to dwa elementy, od których powinniśmy zacząć. Należy skonfrontować swoje upodobania i potrzeby z daną jednostką napędową. Zależy nam bardziej na mocy, czy na ekonomice silnika? Auto będzie poruszało się częściej w trasie czy po mieście? Manualna skrzynia biegów czy przekładnia automatyczna? Jeśli skonfrontujemy odpowiedzi na te pytania, z gamą dostępnych silników, będziemy wiedzieć, którą jednostkę napędową wybrać.

Wiemy już jakiego modelu szukamy, jak ma wyglądać jego nadwozie i co ma napędzać maszynę, pozostaje więc wyposażenie samochodu. Tutaj sprawa jest bardzo prosta.

Watro wiedzieć:

Pamiętajmy, że wyprzedaż rocznika to zakup samochodu, który jest nowy, ale został już wyprodukowany, nie mamy więc wpływu na końcową listę wyposażenia. Z tego powodu powinniśmy szukać auta wyposażonego po prostu, jak najlepiej, w danym pułapie cenowym.

To będzie miało wpływ nie tylko na przyjemność z użytkowania i komfort jazdy, ale także na wartość naszych nowych czterech kółek w przyszłości.

Długofalowe oszczędności

Plusy i minusy zakupu samochodu z wyprzedaży rocznika, koncertujemy również na istotnym pytaniu: zyskuję bardzo dużo na zakupie, ale czy to nie oznacza, że dużo stracę na sprzedaży? Coraz więcej z nas, o każdych zakupach, myśli długofalowo. I dobrze! Biorąc pod uwagę kupno jakiegokolwiek przedmiotu, należy wziąć pod uwagę nie tylko jego cenę. Liczą się także koszty eksploatacyjne, a także utrata na wartości z biegiem czasu i końcowe podsumowanie, które tak naprawdę rozsądzi, czy dokonaliśmy dobrej transakcji na początku. W przypadku samochodów kupionych na wyprzedaży rocznika dylematem może okazać się więc kwestia straty na ewentualnej sprzedaży, spowodowanej posiadaniem, technicznie starszego o rok, samochodu.

W rozważaniach na ten temat pomaga krótka analiza rynku sprzedaży samochodów używanych. Jako podporę do badania tematu, można wykorzystać starsze modele samochodu, który zamierzamy kupić. Następnie wejść, na jeden z wielu serwisów internetowych oferujący ogłoszenia samochodów z rynku wtórnego i wyszukać oferty dotyczące wybranego modelu i podsumować zdobyte informację.

Zwracamy uwagę głównie na:

 • przebieg,
 • silnik,
 • listę wyposażenia,
 • cenę i rocznik danego pojazdu.

Takie krótkie poszukiwania utwierdzają w przekonaniu, że rocznik samochodu ma bardzo mały wpływ na cenę używanego auta. Sortowanie ogłoszeń po kwocie, od najdroższych egzemplarzy, ukazuje, że modele osiągające najwyższą wartość posiadają bogate wyposażenie, niski przebieg i pożądaną jednostkę napędową. Rocznik auta schodzi na drugi plan, dlatego podczas zakupu w ofercie wyprzedaży rocznika powinniśmy zwracać uwagę właśnie na te elementy, mniej przejmując się datą produkcji.

Najlepszy i najmniej opłacalny moment na zakup podczas wyprzedaży rocznika

Tak jak w przypadku wszystkich innych produktów, tak w przypadku samochodów, są bardziej i mniej opłacalne okresy na zakup. W motoryzacji wyprzedaż rocznika koncentruje się na okresie zimowym, przejściu z jednego roku w drugi. Sezon takich wyprzedaży czasami zaczyna się dużo wcześniej i potrafi trwać od listopada, aż do wczesnej wiosny. Kiedy w tym okresie najlepiej zdecydować się na zakup?

Najlepszym okresem na zakup, jest oczywiście początek promocji, kiedy pula modeli do wyboru jest największa. Ogromnym plusem zakupu na wyprzedaży rocznika, jest dostępność samochodów od ręki, wiąże się to jednak ze sprzedażą w myśl zasady: kto pierwszy, ten lepszy.

Bardziej gorliwym poszukiwaczom dobrych okazji, polecamy nawet odwiedziny kilku salonów. Po krótkiej rozmowie, na pewno uda nam się poprosić o możliwość pozostawienia numeru telefonu i bycie na bieżąco informowanym o nadchodzących promocjach, czy egzemplarzach samochodów, które będą dostępne na wyprzedaży rocznika. Jeśli będziemy mieli szczęście i trafimy na dobrego przedstawiciela, uda się kupić wymarzony samochód, który nigdy nie ujrzał swojego miejsca w internetowej liście ogłoszeń.

Czy w okresie wyprzedaży rocznika jest również moment, w którym nie warto łakomić się na auto z wyprzedaży? Oczywiście, a co więcej, należy na niego bardzo uważać. Jako ludzie, jesteśmy istotami sugestywnymi, które są bardzo podatne na wszelkie marketingowe manipulację. Jednym z takich zabiegów jest oczywiście hasło “wyprzedaż”. Pamiętajmy, że pomimo tego, iż wyprzedaż rocznika to bardzo dobry moment na opłacalny zakup samochodu, to nie powinno nas to jednak odwodzić od obiektywnego zaobserwowania wszystkich twardych danych.

Na wyprzedaży rocznika znajdują się mniej, lub bardziej rentowne oferty. Zazwyczaj, te mniej rentowne, zostają na koniec. Wtedy możemy zobaczyć billboardy lub reklamy telewizyjne z hasłami informującymi o tym, żeby się spieszyć, bo to już ostatnie sztuki. To zdecydowanie najgorszy moment, w wyprzedaży rocznika na zakup.

Oczywiście i tutaj nie ma reguły. Możliwie, że nasz “ideał” znajduje się właśnie w tej ostatniej puli, albo producent wystawił na sprzedaż, w ofercie promocyjnej, takie same modele aut. Pomimo tego, z całą pewnością, początek wyprzedaży będzie lepszym momentem na zakup, będziemy mieli wtedy, po prostu, większy wybór.

Wilk syty i owca cała – dlaczego zakup na wyprzedaży rocznika opłaca się klientom i producentom?

Wyprzedaż rocznika to zdecydowanie dobry moment, dla klienta i dla sprzedającego. Zimowy okres od zawsze notował spadki na rynku motoryzacyjnym, jest to więc dobry sposób na poprawę wyników, a dla nas dobry moment, na kupienie nowego auta w świetnej cenie. Należy jednak poruszyć kwestię samej transakcji. Jak już wspomnieliśmy, w większości salonów samochodowych, ceny za auta, nawet takie, które są dostępne podczas wyprzedaży rocznika, nie są ostateczne. Zdajemy sobie sprawę z tego, że nikt nie chce nam dać samochodu w prezencie, a promocja musi oznaczać pewne korzyści dla obu stron. Biorąc to pod uwagę, działamy jednak ze strony klienta, który chce z zakupu wyciągnąć jak najwięcej dla siebie, płacąc jak najmniej.

Jakie kwestie możemy poruszyć w rozmowie ze sprzedawcą, żeby zakup na wyprzedaży rocznika był dla nas jak najbardziej atrakcyjny? Przede wszystkim musimy pamiętać, że kupujemy nie tylko samochód. Nawet jeśli z ceną auta nie da się za dużo zrobić, mamy wiele innych pól do eksploatacji.

Pamiętajmy, że zawsze warto zapytać. Negocjacje nie muszą zakończyć się sukcesem, ale zazwyczaj dostajemy chociaż część tego, o co poprosiliśmy. Większość klientów traktuję ofertę jako żelazną tarczę, która jest nie do ruszenia. Warto spróbować, czasami dzięki temu, można bardzo dużo zyskać.

Odbieramy pojazd z salonu

Odbierając nowy samochód z wyprzedaży rocznika, również warto zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów. Nie odbiegają one jednak mocno, od czynności, które powinniśmy wykonać odbierając nowe auto kupione bez wyprzedaży.

Należy bardzo dokładnie obejrzeć cały pojazd. Samochody, który przebywają u dystrybutorów chwilę dłużej, mogą ulec lekkiemu zarysowaniu, lub uszkodzeniu tapicerki podczas transportu z miejsca na miejsce.

Zaczynamy od karoserii. Obchodzimy cały pojazd powoli dookoła, zwracając uwagę na najmniejsze odpryski, przetarcia czy ryski. Szukamy ewentualnych ubytków w felgach. Następnie otwieramy maskę. Każdy nowy samochód ma kilka kilometrów przebiegu, jest to spowodowane czynnościami transportowymi, oraz koniecznością wykonania kilku testów jakościowych, przed oddaniem w ręce nowego nabywcy. Oglądając wnętrze komory silnika, należy wiedzieć, że tych kilka pierwszych kilometrów, nie powinno spowodować żadnych zabrudzeń lakieru, czy części z metalu i plastiku znajdujących się pod maską. Warto także zerknąć na prawidłową ilość płynów we wszystkich zbiornikach. Czasami proste przeoczenie można załatwić na miejscu, bez konieczności powrotu do serwisu.

Oglądamy także dokładnie całe wnętrze pojazdu. Podsufitkę, tapicerkę drzwi i foteli, oraz materiały na desce rozdzielczej. W ostatnim etapie oględzin odpalamy zapłon i sprawdzamy komputer pokładowy, przebieg i działanie elektryki na pokładzie. Szyby elektryczne, radio, oraz wszystkie światła wewnątrz i na zewnątrz samochodu.

Warto również poprosić sprzedawcę wydającego pojazd o chwilę rozmowy. Dobry pracownik powinien wytłumaczyć nam wszystkie kruczki związane z obsługą całego auta, odkryć trochę zakulisowych informacji, których nie podaje producent. Na przykład dotyczących kwestii doboru paliwa, czy poziomu napompowania kół. Obecne samochody są również wyposażone w komputery pokładowe, nawigację satelitarną i ekrany pozwalające na klonowanie informacji z naszych smartphonów. Przed opuszczeniem salonu warto poznać każdy aspekt obsługi auta, tak by cieszyć się całą paleta wyposażenia, bez zachodzenia w głowę, w jaki sposób obsługuje się dany system.

Plusy zakupu samochodu na wyprzedaży rocznika

 • oszczędność na kwocie zakupu, nawet do 30% wartości katalogowej samochodu
 • dużo lepsze wyposażenie auta, za niższą cenę
 • możliwość negocjacji warunków zakupu i obsługi
 • samochody często dostępne razem z atrakcyjnymi pakietami ubezpieczenia i przeglądów serwisowych
 • samochody najczęściej dostępne od ręki
 • różne możliwości finansowania zakupu
 • warunki gwarancji i obsługi serwisowej takie jak w przypadku zakupu auta poza promocją
 • dopracowane technologicznie modele, zazwyczaj pochodzące z końcowych wypustów serii

Minusy zakupu samochody na wyprzedaży rocznika

 • produkcja auta w poprzednim roku
 • ograniczona pula pojazdów
 • zazwyczaj zdefiniowane modele, bez możliwości zmian wyposażenia
Czy wyprzedaż rocznika to dobry pomysł na zakup samochodu?

Podsumowując krótko temat: tak. Nie od dzisiaj wiadomo, że wszędzie gdzie jest okazja, tam pojawi się ktoś, kto będzie chciał ją wykorzystać, z mniejszym lub większym poważaniem dla dobra klienta. Rynek samochodów w Polsce jest przesiąkniętymi handlarzami i komisami samochodowymi, które oferują pojazdy używane z Europy. Nie każdy z nas jest specjalistą, dlatego bardzo trudno jest ocenić rzeczywisty stan takich aut. Nawet jeśli na zakupy zabierzemy ze sobą mechanika, lub skorzystamy z autoryzowanej stacji obsługi, nigdy nie możemy mieć pewności, że coś ważnego nie umknęło naszej uwadze.

Kalkulujemy finanse, patrząc w przyszłość

W tym miejscu pojawia się oczywiście kwestia ekonomiczna, która jest zwykle głównym decydentem w kwestii zakupu czegokolwiek. Zazwyczaj więc rezygnujemy z zakupu samochodu w salonie, szybko stwierdzając, że nas na to nie stać lub bierzemy pod uwagę argument, że każdy nowy samochód, traci na wartości w momencie, kiedy opuszcza salon. 

Każdy doświadczony kierowca, który miał w swoim życiu kilka samochodów, przyzna jednak, że był taki jeden, lub kilka egzemplarzy, których koszty utrzymania sięgały raty kredytu za nowe auto klasy premium. Dlatego naprawdę warto przed decyzja o zakupie zrobić porządny research.

Zakup samochodu wzbudza szczególne emocje, pewnie z uwagi na praktycznie nieskończone możliwości wyboru. Jeśli jednak przedarliśmy się już przez większość pierwszych decyzji i zdecydowaliśmy, że auto nowe, to zdecydowanie warto wziąć pod lupę wyprzedaż rocznika. Dość szczegółowo rozwinęliśmy temat, dlatego możemy z dużą dozą odpowiedzialności, stwierdzić taki zakup, za bardzo dobre rozwiązanie.

Cztery koła dla każdego

Samochód jest narzędziem, które w pewnych sytuacjach przydaje się każdemu z nas. Nie każdy jednak musi być specjalistą w tej dziedzinie. Jeśli interesuje nas zakup na wyprzedaży rocznika, możemy poprosić o profesjonalną poradę pracowników danego salonu, którzy przeprowadzą nas przez cały proces wyboru i zakupu samochodu. Promocje takie jak wyprzedaż rocznika, nie zobowiązują również do wielogodzinnych poszukiwań przed ekranem komputera. Wycieczka do kilku salonów, może okazać się równie skuteczna, a może nawet, dzięki kontaktowi twarzą w twarz, pozwoli wynegocjować lepsze warunki transakcji.

Podstawa to spokojne przemyślenie zakupu i porównanie dostępnych ofert. Pamiętajmy również o tym, że jako klienci, mamy prawo zadawać tyle pytań, ile tylko zdołamy wymyślić.

Warto to robić, w końcu samochód to wydatek, który nie należy do najmniejszych. Jeśli salon odmówi profesjonalnej pomocy, lub będziemy czuć się źle obsługiwani, to znak, że nie warto tam kupować. Na pewno znajdziemy miejsce, w którym oprócz wymarzonego pojazdu, doświadczymy także profesjonalnej opieki sprzedaży i dobrych usług serwisowych.

Niezależnie od tego jakiego samochodu potrzebujemy, lub ile mamy do wydania pieniędzy, wyprzedaż rocznika to bardzo dobra droga do zakupu nowego auta. Naprawdę nie trudno będzie znaleźć odpowiedni egzemplarz, a różnica w cenie potrafi być ogromna. Jest to rozwiązanie, które warto sprawdzić, nawet jeśli nie interesowaliśmy się zakupem fabrycznie nowego pojazdu, oferty potrafią zaskoczyć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Może Cię zainteresować