Jak wybrać idealny moment na zakup nowego samochodu?

Wybór nowego samochodu, to również wybór doskonałego momentu na jego zakup. Jeżeli zastanawialiście się kiedykolwiek jak znaleźć taki moment, zapraszamy do artykułu! Opiszemy kilka ważnych rzeczy, na które warto zwrócić uwagę kupując nowy samochód, a także jaki czas będzie idealny na zakup nowiutkich czterech kółek.

 Jak wybrać idealny moment na zakup nowego samochodu?

Na początku dobra informacja, Taki moment istnieje, a nawet cztery takie momenty! Nie tak, jak w przypadku rzucania palenia, czy ograniczania słodyczy. Jednak, by dojść do odpowiedzi, kiedy dokładnie przypadają one w kalendarzu, trzeba prześledzić kilka ważnych faktów związanych ze sprzedażą i zakupem nowych samochodów.

Te cztery cudowne okresy w czasie, to momenty kiedy producenci i salony organizują wyprzedaż rocznika, wyprzedaż samochodów testowych, oraz cudowne okazje, niemalże nie wychwytywane, ale takie, które się zdarzają, a także wprowadzenie na rynek nowego modelu. Zatem, bierzmy się do roboty.prezentacja nowego auta

Kilka podstawowych porad związanych z kupowaniem nowego auta

W pierwszej kolejności, zawsze powinniśmy przyłożyć największą wagę do tego, by kupowane auto spełniło nasze oczekiwania, względem ceny i użyteczności. Warto również rozważyć zakup wyposażenia dodatkowego, a także postarać się znaleźć samochód, który przez lata będzie tracił na wartości jak najmniej.

Myślę, że podstawową rzeczą, o której zapomina bardzo wielu przyszłych właścicieli nowych pojazdów, to sprawdzenie auta przed zakupem. Mam na myśli kierowaniem się kilkoma parametrami poza ceną. Należy pójść do salonu, wsiąść do naszego wymarzonego modelu, sprawdzić ile miejsca będą mieli pasażerowie z tyłu, jak duży jest w rzeczywistości bagażnik, czy wygodnie siedzi się za kierownicą.

Podczas samego dokonywania transakcji, pamiętajmy o swoim prawie do negocjacji ze sprzedawcą i salonem. Ponieważ większość salonów, które możemy spotkać w Polsce to prywatne sieci sprzedaży, jako klienci, mamy możliwość negocjowania ceny zakupu auta.

To jednak nie wszystko, co możemy sobie wywalczyć. Oprócz upustu, warto porozmawiać z dealerem na temat dodatkowych usług i pakietów, które możemy otrzymać w cenie zakupu. O czym mowa?samochód testowy

Dodatkowe korzyści

Przede wszystkim o atrakcyjnych pakietach ubezpieczeniowych, które mogą być bardzo dużym kosztem na początek. Szczególnie w przypadku nowych samochodów, których ubezpieczenie zawiera pakiet Auto Casco, dlatego od razu staje się droższe.

Kolejnym elementem, wartym wywalczenia, będzie przedłużony pakiet gwarancyjny, lub pewna liczba przeglądów gwarancyjnych w cenie pojazdu. Można także zapytać o dodatkowe akcesoria pod postacią kompletu kół zimowych, czy dywaników i wykładziny bagażnika.

Wszystkie te powyższe elementy, dla salonu sprzedaży nie są dużym kłopotem, jednak dla nowego nabywcy mogą oznaczać wiele tysięcy złotych w kieszeni, dlatego warto o nie walczyć.

Wyprzedaż rocznika

To jeden z najcudowniejszych momentów na zakup nowego samochodu. Sieci sprzedaży, salony, a także sami producenci decydują się na wprowadzenie tej promocji, zazwyczaj u schyłku roku. Choć w praktyce, na dobre okazje związane z tą promocją możemy czyhać już od końca października.

Dzieje się tak, ponieważ niezależnie od tego, czy samochód jest nowy, czy używany, rocznik produkcji ma wpływ na jego cenę. Dlatego nowy model, który został wyprodukowany, na przykład w maju 2018 roku, z dniem 1 stycznia 2019 roku, straci na wartości. Stąd niskie ceny zakupu, zupełnie dobrych egzemplarzy.

Co to oznacza, dla nas, klientów? Właściwie jedną bardzo dobrą rzecz i jeden mały szczegół, który może być traktowany jak haczyk tej oferty. Jeśli chodzi o plusy, zdają się być oczywiste. Wchodzimy w posiadanie zupełnie nowego samochodu, którego cena jest niższa, niż katalogowa.

Często też, samochody z wyprzedaży rocznika, są wyjątkowo dobrze wyposażone, a także mają mocne jednostki napędowe. Dzieje się tak dlatego, że na początku są zazwyczaj kupowane auta, które zawierają podstawową wersję wyposażenia.

Jeśli chodzi zaś o mały minus, rocznik naszego pojazdu będzie miał znaczenie nie tylko podczas zakupu, ale także wtedy, kiedy będziemy chcieli sprzedać pojazd w przyszłości.

Wspominam jednak o “małym” minusie, dlatego, że różnice w cenie między samochodami 5 czy 6 letnimi, tej samej marki, tego samego modelu, są właściwie znikome. Zainteresowani patrzą dużo częściej na stan pojazdu, jego wyposażenie i oczywiście przebieg.

Wyprzedaż samochodów testowych

Jest to kolejny, świetny moment na zakup (prawie) nowego auta. Czym taka okazja różni się od zakupu samochodu na wyprzedaży rocznika? Auta testowe co prawda nigdy nie opuściły salonu, żeby zdradzać go z jakimś prywatnym garażem, lub przyblokowym parkingiem, ale mają swój przebieg kilometrów.

Salony sprzedaży używają takich egzemplarzy do jazd próbnych z klientami. Zwykle jednak te pojazdy są sprzedawane z bardzo niskim przebiegiem i przed upływem jednego roku od czasu pierwszej rejestracji.

Dodatkowo, warto wziąć pod uwagę, że takie pojazdy są zazwyczaj w pełni wyposażone, mają także najlepsze silniki, czy drogie aluminiowe felgi. Wszystko po to, by jak najbardziej przekonać klienta podczas jazdy próbnej do zakupu. Na tym korzystają konsumenci, którzy czają na moment, gdy taki wóz będzie sprzedawany.

Minus? Oczywiście jakiś musi być. Wadą takiego sposobu zakupu mogą być dwie rzeczy. Po pierwsze naszym przyszłym pojazdem jeździło bardzo dużo osób. Różnie obchodziły się ze sprzęgłem, skrzynią biegów czy hamulcem. Dlatego trzeba się liczyć z tym, że może nas czekać wymiana kilku podzespołów, zaraz po zakupie.

Jest to jednak mały minus, w związku z oszczędnością, jaką uda nam się uzyskać, jeśli trafimy na dobrą okazję.

Moment cudownych okazji

Ogólnie przyjęty zwyczaj, mówi że samochodu szukamy online. Wchodzimy na serwisy ogłoszeniowe, przeszukujemy portale aukcyjne. Choć internet może być bardzo dobrym źródłem ogłoszeń, a także sposobem na znalezienie okazji i trafienie w idealny moment na zakup nowego samochodu, wyjątkowe okazje czają się dla niepoznaki, poza ekranem komputera. 

Gdzie je znaleźć? Najszybciej w salonach samochodowych, a także w zewnętrznych firmach oferujących nowe samochody – na przykład tych, które zajmują się leasingami. Dobry kontakt z pracownikiem takiej firmy, albo z obsługą salonu to najprostszy sposób by zostać powiadomionym o niezłej promocji.

Czasami zdarza się także, że salon samochodowy sprowadził dla klienta nie taki samochód jak trzeba, lub że podczas zjazdu z lawety została uszkodzona jakaś część karoserii. Każda taka sytuacja oznacza idealny moment zakupowy dla klienta, który chciałby zapłacić za pojazd kilka tysięcy złotych mniej.

Wprowadzenie nowego modelu

Popularne marki samochodów, produkują nawet kilka milionów sztuk danego modelu rocznie. Jeśli pojazd spotyka się z uznaniem rynku, co jakiś czas wychodzi jego następca. Niekoniecznie lepsza, ale zawsze bardziej nowoczesna i napakowana bajerami wersja.

Największe koncerny motoryzacyjne zmieniają model mniej więcej co 4-5 lat. Niektóre samochody sprzedają się tak dobrze, że użytkownicy czekają nawet dekadę na nowy wypust.

Niezależnie od tego, ile czasu upływa do wprowadzenia na rynek nowej wersji modelu, ciężko obliczyć ile sztuk poprzedniej wersji należy wyprodukować, przed zmianą technologii produkcji. Z tego powodu bardzo często dochodzi do sytuacji, w której w salonie możemy kupić obecny model, a także poprzedni.

Jest to ogromna okazja cenowa i świetny moment, dla nabywców, którzy nie muszą zaspokajać potrzeby posiadania najnowszego egzemplarza. W zamian za to, mogą nabyć za bardzo przystępną cenę, dobrze wyposażone samochody o sprawdzonej opinii i konstrukcji.

Mówiąc o sprawdzaniu… Jest jeszcze jedna spora zaleta, kupowania samochodu, podczas wprowadzenia nowego modelu. Historia zna niejedną sytuację, kiedy po wypuszczeniu nowego modelu samochodów, zdarzały się masowe usterki, lub producent wzywał nabywców na przymusowe akcje serwisowe związane z wadliwymi elementami.

Następnie na rynek trafiały wersje ulepszone, pozbawione tych wad. Zazwyczaj jednak ostatni wypust, był dopracowany najbardziej. Zatem taki zakup może spowodować, że pomimo tego, że auto będzie technologicznie odrobinę starsze – będzie można na nim polegać.serwisowanie pojazdu

Wyprzedaż rocznika, samochody testowe, czy telefon od przyjaciela lub poprzedni model?

Nie ma jednej konkretnej odpowiedzi na pytanie, który z tych trzech momentów będzie idealny dla każdego nabywcy, a to dlatego, że różnią się nasze preferencje zakupowe. Jestem jednak przekonany, że każda z tych sytuacji to bardzo dobry moment, na zakup dobrego samochodu, nowego, lub prawie nowego.

Dodatkowym plusem takich zakupów jest fakt, że w każdym z tych przypadków, nawet jeśli chodzi o samochody testowe, jesteśmy traktowani jak pełnoprawni klienci, którym przysługują te same usługi, które są dostępne dla klienta, który kupuje auto w normalnej ofercie.

Mowa tutaj nie tylko o gwarancji, czy atrakcyjnych dodatkach, ale także o możliwości negocjacji ceny, skorzystania z kredytu lub leasingu, a także pełna opieka serwisu i salonu.

Bonusowo – czy są okresy, kiedy powinniśmy wystrzegać się kupna samochodu?

Może to wydać się bardzo prozaiczne, ale odradzam zakup auta w zimie. Nie ma to w żadnym wypadku wpływu na finanse, a będzie dotyczyło stanu samego samochodu. Aura naszego kraju, pomimo globalnego ocieplenia, jeszcze nie raz zaserwuje nam porządną dawkę śniegu.

Zakup w zimie będzie więc oznaczał, praktycznie momentalny atak soli na lakier, który na początku jest bardzo delikatny. Podobnie szybko zdążą się zniszczyć plastikowe progi, czy wycieraczki.

Sprawa dotyczy także silnika i podzespołów. Zanim samochód zdąży się “dotrzeć”, w jego najmniejsze szczeliny trafy błoto, piasek i kamyki. Powiecie, jakie to ma znaczenie? Przecież zima nadejdzie tak czy siak!

Macie racje, ale nie do końca. Po pierwsze kilka miesięcy dłużej będzie można cieszyć się nieskalanym stanem lakieru i wnętrza, a po drugie, Ci którzy będą mieli ochotę zabezpieczyć lakier przed mroźną pogoda i odpryskami, będą mieli na to więcej czasu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Może Cię zainteresować