Auta demonstracyjne w atrakcyjnych cenach – gdzie szukać?

Chcemy kupić samochód, ale ekonomiści biją na alarm, że nowy się nie opłaca, bo już przy wyjeździe z salonu stracił na wartości. Używany to z kolei duża niepewność. Czy auto demonstracyjne będzie złotym środkiem? Gdzie najlepiej szukać takich pojazdów? Dowiedzcie się więcej!

Na czym polega zakup samochodu demonstracyjnego

Samochody demonstracyjne, to takie, którymi wykonujemy jazdę próbną, kiedy odwiedzamy salon. Zazwyczaj posiadają wysokie wyposażenie, a także dobrą jednostkę napędową, w końcu mają zachęcić klienta do zakupu. Raz na jakiś czas, każdy dealer organizuje wyprzedaż samochodów testowych. Nie są one wtedy starsze niż rok, mają także niskie przebiegi.

To staje się niezłym wabikiem dla łowców okazji, którzy mają szansę ustrzelić świetnie wyposażone auto, jeszcze pachnące fabryką, które będzie kosztowało o wiele mniej, niż ten sam model z podstawowej oferty. Czy jest jakiś haczyk? Gdzie szukać najlepszych samochodów demonstracyjnych w dobrych cenach? Na co trzeba uważać i co warto wiedzieć? Poniżej, kilka praktycznych porad oraz informacji.

Jeszcze parę zalet

Oprócz niskiej ceny zakupu i dobrej wersji wyposażenia, jest jeszcze jeden plus. Wiele salonów sprzedaje swoje samochody pokazowe na takich samych zasadach, na jakich odbywa się handel nowymi modelami. Co to może oznaczać dla konsumentów?

Przede wszystkim możliwość objęcia gwarancją producenta, a także dostęp do atrakcyjnego finansowania. Jedna z ciekawszych opcji, z której można ostatnio skorzystać, to pakiet kompletnej obsługi, którego cena zawiera się w jednej racie. To znaczy, że zarówno ubezpieczenie, jak i serwis samochodu zostają ukryte w jednej płatności. To bardzo wygodne, szczególnie jeśli wolimy, by nie zaskakiwały nas koszty przeglądów, raz na kilka miesięcy.

Kilka wad tego rozwiązania, które warto wziąć pod uwagę

Zatem podstawowe plusy już znamy, jest ich trochę więcej, ale o tym, w dalszej części artykułu. Największą wadą zakupu samochodu pokazowego jest to, że prawdopodobnie był użytkowany, z mniejszym lub większym poszanowaniem, przez bardzo wielu kierowców.

Zarówno jazdy próbne klientów jak i służbowe podróże pracowników, na pewno nie przysporzyły łatwego zycia, naszym potencjalnym, nowym czterem kółkom. Co mogło się dziać? Ostre testy zawieszenia, układu kierowniczego, mocy, brzmienia silnika, hamowania, a także delikatnie mówiąc mało czułe wjazdy na krawężnik.

Od razu warto nadmienić, że nie są to żadne tragedie, ponieważ każdą z usterek spowodowaną takimi testami da się dość łatwo naprawić. Jest takie powiedzenie, że jeśli jakiś problem da się załatwić pieniędzmi, to nie jest to problem, ale koszt. Pozostaje jedno pytanie: jak duży? Podczas gdy klocki hamulcowe i opony, da się jeszcze jakoś przeżyć, tak wymiana sprzęgła po nieumiejętnym ruszania, może zaboleć.

Najważniejsze to sprawdzić dobrze samochód, oraz koszty potrzebnych napraw przed zakupem. Czasami zdarza się także, że dobry sprzedawca wykonuje taki serwis na swój rachunek. Warto jednak pamiętać, że ewentualne złe traktowanie może wyjść dopiero po czasie.

Jak znaleźć samochód dla siebie?

Znamy już podstawowe zalety i ewentualne wady zakupu auta demonstracyjnego. Świadomi wszystkiego decydujemy się na zakup i bardzo dobrze, ponieważ to świetny sposób na godny pojazd w dobrej cenie.

Zanim zaczniemy poszukiwania konkretnej oferty, warto rozpisać priorytety i zawęzić krąg poszukiwań, by zaoszczędzić czas. Jest kilka podstawowych kwestii, które musimy ustalić. Ile jesteśmy w stanie wydać na samochód, jakiego auta potrzebujemy, jakie musi mieć wyposażenie, jaki silnik i…jaki kolor? Nie chcemy dyskryminować kierowców żadnej grupy, a z doświadczenia wiemy, że ta kwestia może mieć znaczenie!

zakup nowego samochodu

Zawężamy poszukiwania

Radzilibyśmy zdecydować się na 1-3 modele samochodów i ograniczyć swoje poszukiwania do danych marek. Ustalenie dokładnych cech pojazdu pozwala na węższe wyszukiwanie. Dzięki temu będziemy mogli z góry odrzucać oferty, które nie spełnią jednego z koniecznych warunków.

Gdzie szukać aut demonstracyjnych w atrakcyjnych cenach?

Zacznijmy klasycznie, w internecie. Sieci salonów samochodowych, wystawiają na portalach ogłoszeniowych, nawet nowe samochody. Internet stał się ogromną siecią handlową, każdej branży. Zatem na pewno warto zacząć od przejrzenia ogłoszeń, a także researchu bezpośredniego, na stronach internetowych sprzedawców odpowiednich marek.

Kiedy będziemy już mniej więcej orientować się, na co możemy sobie pozwolić i jakie są ceny samochodów danego segmentu, warto wstać od komputera i ruszyć na polowanie.

Dobre oferty, nie tylko online

Odwiedzenie salonu sprzedaży pozwoli nie tylko na dokładne obejrzenie różnych modeli na żywo i jazdę próbną. Będzie to także okazja do rozmowy ze sprzedawcą i wybadania terenu. Czy negocjacje są możliwe? Czy możemy liczyć na opiekę serwisową, przedłużoną gwarancję, lub na przykład gratisowe ogumienie na zimę? Zdarza się także, że podczas bezpośredniego kontaktu, dostaniemy dużo lepszą ofertę, niż te, które są widoczne online.

Jeśli mamy czas i zasoby, nie należy także ograniczać się do jednego salonu, a nawet do jednego miasta. Warto wykonać kilka telefonów i porównać oferty. Salony samochodowe działają często na zasadach franczyzy, dlatego ich oferta na przestrzeni kraju, może różnić się diametralnie.

Gdzie znajdziemy auta demonstracyjne w dobrej cenie

  • Salony sprzedaży
  • Autoryzowane serwisy samochodowe
  • Strony internetowe danych marek
  • Media społecznościowe, profile producentów
  • Motoryzacyjne portale ogłoszeniowe

Cierpliwość może oznaczać spory zysk

Każdy sprzedawca ma swoje strategie. Niektórzy w pierwszej kolejności, podczas wyprzedaży rocznika lub wyprzedaży samochodów testowych, w pierwszej kolejności pozbywają się najsłabszych egzemplarzy, czyli takich z najgorszym wyposażeniem, słabym silnikiem i dużym przebiegiem. Na szczęście w grupie pojazdów pokazowych, taka konfiguracja to spora rzadkość.

Kolejna teoria głosi, że najlepsze egzemplarze w ogóle nie trafiają do internetu. Kupują je klienci, którzy już jakiś czas temu zdecydowali się na dany egzemplarz i cierpliwie czekają na moment, w którym salon zdecyduje się na sprzedaż. Nie jest to również duża niewiadoma, ponieważ najszczęściej dealerzy z góry wiedzą, kiedy będą sprzedawać dany model pokazowy.

Dlaczego jest to sytuacja wygrana dla obu stron? Salon nie musi wystawiać ogłoszenia, ani martwić się o rozmowy telefoniczne z dociekliwymi malkontentami. Klient nie musi nerwowo sprawdzać wielu miejsc oraz wie, kiedy mniej więcej będzie mógł wejść w posiadanie wybranego modelu. Przypomina to więc bardziej oczekiwanie na odbiór nowego auta, niż intensywne szukanie okazji.

Jak wynegocjować najlepszą cenę samochodu demonstracyjnego?

Zawsze przed zakupem, warto również porozmawiać o cenie. Nie musimy stawać się typem handlarza, z którego wszyscy się śmieją, ale możemy posłużyć się rozsądnymi argumentami, które powinny obniżyć kwotę zakupu. Jak je znaleźć?

Dokładna obserwacja

Przede wszystkim dokładnie sprawdzamy cały samochód. Oglądamy blachę, patrzymy na wnętrze w poszukiwaniu plam i przetarć, a także prosimy o wykonanie przeglądu technicznego i o przekazanie książki serwisowej. Jeśli auto ma przejechane kilka lub kilkanaście tysięcy kilometrów, na pewno uda się znaleźć kilka detali, które wpłyną pozytywnie na ofertę. Pozytywnie dla kupującego oczywiście. Jeśli lubicie działać w dobrej wierze, spokojnie, każdy sprzedawca zakłada negocjację ceny i jest na nią gotowy.

kupno nowego auta

Jazda próbna

Zdecydowanie należy również wybrać się na przejażdżkę. Podczas jazdy próbnej trzeba zwrócić uwagę na tor poruszania się auta, szybkość hamowania, równą pracę silnika na wolnych obrotach, a także na charakterystyczne świszczenie w środku, które może oznaczać udział w mocnej kolizji. To także jedyna dobra okazja, żeby sprawdzić, jak czujemy się za kierownicą pojazdu, który zamierzamy nabyć.

Weekend próbny

Niektóre salony umożliwiają wypożyczenie auta na weekend, przed finalizacją transakcji. Oczywiście należy wtedy zapłacić kaucje, a czasami nawet wnieść drobną opłatę za wynajem, ale naprawdę warto. Podczas jazdy próbnej i oglądania samochodu w salonie, zawsze towarzyszą nam wielkie emocje i ciężko na spokojnie sprawdzić, czy każdy aspekt odpowiada naszym potrzebom.

Szukamy oszczędności, nie tylko w kwocie zakupu

Cena zakupu, to nie jedyna oszczędność jaką może zaoferować nam salon sprzedaży. Warto pamiętać, że każdy samochód, czy to nowy, czy zakupiony na wyprzedaży rocznika lub na wyprzedaży aut demonstracyjnych wymaga wkładu finansowego.

Tak więc opony, przeglądy gwarancyjne, ubezpieczenie – to koszty, które czekają nas, niezależnie od tego jak dobrą ofertę udało się ustrzelić. Co to ma do rzeczy? Na pewno zauważyliście, że w większości salonów sprzedaży znajduje się także serwis, sprzedaż akcesoriów, stanowisko wulkanizacji i oddział ubezpieczeń. Wszystko pod jednym szyldem.

To oznacza, że podczas zakupu pojazdu demonstracyjnego, możemy także zawalczyć o inne przywileje i wynegocjować pakiet przeglądów, ubezpieczeń, lub darmową wymianę opon i dodatkowe akcesoria do nowego samochodu.

Co może zaproponować delar poza obniżką ceny

  • Pakiet przeglądów
  • Przedłużona gwarancja
  • Opony zimowe / letnie
  • Dodatkowe akcesoria
  • Preferencyjny pakiet ubezpieczeniowy

Podsumowanie: auto demonstracyjne w atrakcyjnej cenie kupione. Co dalej?

Jeśli wymarzony samochód stoi już na podjeździe, warto zostawić trofeum mistrza zakupów motoryzacyjnych, nie zakurzone. Jeśli należycie do tych osób, które przywiązują się do samochodów i jeśli sprawują się dobrze, jeżdżą nimi dopóki się nie rozpadną, to mamy dla Was dwie informacje.

Po pierwsze, rozumiemy się w 100%, miłość do motoryzacji to piękna rzecz, lecz jak wie każdy pasjonat, bardzo kosztowna. W celu sprzedania samochodu demonstracyjnego, tak samo dobrze, jak udało się go kupić, nie należy jeździć nim dłużej niż 2-3 lata. Warto także na bieżąco wymieniać to co konieczne. Wtedy nasz samochód będzie zawsze świeży i gotowy do jazdy, a my dołożymy oczko, do łańcucha dobrego handlu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Może Cię zainteresować